Jdi na obsah Jdi na menu
 


haka ka mate a all blacks

28. 10. 2007

Haka Ka mate a All Blacks

haka

Haka je slovo označující obecně všechny maorské tance. V současnosti je haka brána jako součást maorského tanečního repertoáru, kdy muži vystupují v popředí a ženy je zezadu doprovází hlasem. Dnes je většinou možné vidět především haka taparahi, haka beze zbraní.


Co je to haka, jsem se poprvé dozvěděl někdy před osmi lety, když jsem propadl rugby. Neměl jsem tenkrát moc co dělat, tak jsem si pustil Eurosport, kde zrovna dávali Světový pohár v rugby (obdoba MS). Zrovna hráli Novozélanďané, zvaní All Blacks kvůli svým černým dresům, a před začátkem zápasu předvedli haka Ka mate. Tato haka je pro nemaorské obyvatelstvo Nového Zélandu (a nejen pro ně) nejznámější, protože mnohé novozélandské sportovní týmy ji zařazují jako součást svého vystoupení, kdy ji tančí před začátkem utkání. Nejvíc proslavili haka Ka mate právě All Blacks.

Ka mate

Kapitán: Ringa pakia! (Plácni rukama do stehen!)

Uma tiraha! (Vypni hruď!)

Turi whatia! (Pokrč kolena!)

Hope whai ake! (Jdi do podřepu!)

Waewae takahia kia kino! (Dupni jak nejsilněji můžeš!)

Kapitán: Ka mate, ka mate (Můžu zemřít, můžu zemřít)

Tým: Ka ora, ka ora (Můžu žít, můžu žít)

Kapitán: Ka mate, ka mate

Tým: Ka ora, ka ora

Všichni: Tēnei te tangata pūhuruhuru (To je vlasatý muž, který zde stanul…)

Nāna nei i tiki mai whakawhiti te rā (…a který přinesl slunce a učinil,

aby zářilo)

Ā upane, ka upane (Společně, všichni společně)

Ā upane, ka upane

Whiti te rā, hī! (Slunce září!)

Haka Ka mate, kterou předvádí All Blacks, je segment z původní haky, která byla upravena kolem roku 1810 náčelníkem Te Rauparaha z kmene Ngati Toa. Když půjdou muži společně, bok po boku, stane se každý z nich Te tangata pūhuruhuru (Vlasatý), který má sílu změnit smrt v život a válku v mír; Ka mate, ka ora vyjadřuje vědomí, že mohli v boji zemřít, ale jsou zachráněni a budou žít, protože postupovali vpřed společně. Tato haka oslavuje vítězství Mauiho, který chytil slunce. Slunečné dny (čas míru) byly kdysi příliš krátké a noci (čas války) zas příliš dlouhé. A tak Maui jednoho rána chytil slunce do smyčky a zpomalil ho, čímž prodloužil den. Zářící slunce je symbolem světla, života a míru.

Při zvláštních příležitostech předvádějí All Blacks haku Kapa o Pango, kterou napsal Derek Lardelli z kmene Ngati Porou. Tato haka je typická pro rugby a je používána spíš jako doplnění Ka mate než její náhrada.

Na podzim se bude konat Světový pohár v rugby, tak pokud budete chtít, máte možnost vidět All Blacks v akci. Chápu, že rugby u nás není zrovna moc populární, ale aspoň ta haka opravdu stojí za to. Já tedy rozhodně u TV nebudu chybět a budu mohutně fandit All Blacks, kterým fandím od mého prvního detailnějšího setkání s touto skvělou hrou.

Můžete se podívat na několik záznamů. Tady je záznam Kapa o Pango ze začátku utkání All Blacks proti Austrálii a takhle to vypadá, když proti All Blacks nastoupí další polynéský tým, který rovněž před utkáním předvádí bojový tanec. V tomto případě jsou to rugbisté z Tongy a jejich bojový tanec se nazývá Ikale Tahi. Zde můžete vidět, jak vypadá haka v podání domorodých Maorů v tradičním oblečení.

Pořádně si zesilte repráky, ať to stojí za to!